Staff Directory

LaDorothy Lightfoot  Site Administrator
James Allen Hutson Assistant Principal 
Lacey John Site Admin. Secretary
Chelsea Davidson Home/School Advocate
Certified
Ginny Woodworth Kindergarten Teacher
Madison Spicuzza 1st Grade Teacher
Stephanie Sant 2nd Grade Teacher 
Roy Womack 3rd Grade Teacher
Marlon Austero 4th Grade Teacher
Christopher Finch 5th Grade Teacher
Naomi Paul (Sub) MS Social Studies/Science
Paul J. Paul MS Math
Carolyn Jardiniano MS Language Arts
Walker Schouviller HS History Teacher
Anelyn Labadan HS Language Arts Teacher
Rico Jardiniano HS Science Teacher
Joseph Tanguay HS Math Teacher
Rosevic Saavedra K-5 Intensive Needs/Interventionist Teacher
Rosevic Saavedra (sub)
HS HS SpEd Teacher/Interventionist
Classified
Carrie Aliralria Food Service Helper
Delsey Amik Associate Teacher/DLE- K
Tamara J. Anaver Associate Teacher III
Aaron Ayaprun Custodian
Adolph Ayaprun Maintenance Mechanic I
James R. Davidson Site Technician Specialist
Alice Dock Teacher Aide III/ Sub
Jason Dock Custodian
Maureen Dock Cook
Caroline Egoak Intensive Needs Aide I
Gabriel Gunlik Maintenance Mechanic I
Randall Hinz Food Service Helper
Dolly Martin Custodian
Balasia Paul Intensive Needs Aide I
Burt Paul Associate Teacher III
Charlene Paul Intensive Needs Aide I
Luciann Paul Intensive Needs Aide I
Lynda Paul Title I Migrant Ed. Specialist
Naomi G. Paul Reading Interventionist (Current MS Sub)
Paulson Paul Food Service Helper
Carol Romer  Intensive Needs Aide I
Nicole Slim Intensive Needs Aide I
Kenneth White Intensive Needs Aide I
Itinerant 
Ashley Crace Director of Special Education
Brittany Rooney Kipnuk SpEd Itinerant
Ann Shuda School Psychologist
Stephanie Thompson Speech Pathologist
Jenn Frost Occupational Therapist
Marycarol Baker Physical Therapist
Crystal Johnson Counselor
Lillian Kiunya Social Worker
Meghan Crow Social Worker Director
Segue Grant Instructional Coach
Ann Ness Alaska State Mentor








Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.