Staff Directory

LaDorothy Lightfoot  Site Administrator
Jonathan Griffin Assistant Principal 
Lacey John Site Admin. Secretary
Chelsea Davidson Home/School Advocate
Carrie Peter Administrative Clerk
Certified
Maureen Benoit Kindergarten Teacher
Benjamin R. Farber 1st Grade Teacher
Pending 2nd Grade Teacher 
Randi C. Markley 3rd Grade Teacher
Deborah McRae 4th Grade Teacher
Jason Luebs 5th Grade Teacher
Christopher Finch MS Social Studies/Science
Paul J. Paul MS Math
Christina Grigoratos MS Language Arts
Nicholas Kositzke HS History Teacher
Corbin Gieck HS Language Arts Teacher
James Allen Hutson HS Science Teacher
Marcus Geissler HS Math Teacher
Brittany Rooney Elementary Special Ed. Teacher
Travis Fernandez HS Special Ed. Teacher
Classified
Carrie Aliralria Intensive Needs Aide I
Delsey Amik Associate Teacher/DLE- K
Lydia Amik Teacher Aide III/ 1st Grade
Tamara J. Anaver Associate Teacher III
Aaron Ayaprun Custodian
Adolph Ayaprun Maintenance Mechanic I
Polly Carl Cook
James R. Davidson Site Technician Specialist
Alice Dock Teacher Aide III/ Sub
Jason Dock Custodian
Maureen Dock Food Service Helper
Caroline Egoak Intensive Needs Aide I
Gabriel Gunlik Maintenance Mechanic I
Randall Hinz Food Service Helper
Dolly Martin Custodian
Balasia Paul Intensive Needs Aide I
Charlene Paul Intensive Needs Aide I
Luciann Paul Intensive Needs Aide I
Lynda Paul Title I Migrant Ed. Specialist
Naomi G. Paul Reading Interventionist
Sophie Paul Associate Teacher III
Carol Romer  Intensive Needs Aide I
Nicole Slim Intensive Needs Aide I
Kenneth White Intensive Needs Aide I
Itinerant 
Ashley Crace Director of Special Education
Delilah Hodge Kipnuk SpEd Itinerant
Bill Lynne School Psychologist
Stephanie Thompson Speech Pathologist
Jenn Frost Occupational Therapist
Marycarol Baker Physical Therapist
Jacky Kim Social Worker
Meghan Crow Social Worker Director
Mike Gehman Instructional Coach
Ann Ness Alaska State Mentor

Website by SchoolMessenger Presence. © 2020 Intrado Corporation. All rights reserved.